انتخابات زودهنگام در ترکیه و زنگ خطری دیگر برای دمکراسی‌خواهان

272

یک روز پس از آنکه دَولت باغچلی، رئیس حزب حرکت ملی خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه شد، اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد انتخابات پارلمانی در بیست و چهارم ماه ژوئن امسال برگزار خواهد شد. موعد قبلی انتخابات، ماه نوامبر ۲۰۱۹ بود.

انتخابات در حالی برگزار خواهد شد که وضعیت اضطراری پس از کودتا به مدت سه ماه دیگر تمدید شده و طی دو سال گذشته دهها هزار تن از مخالفان اردوغان به اشکال مختلف قلع و قمع شده و دهها رسانەی بزرگ در حال تبلیغات برای اردوغان و دمیدن در شور ملی‌گرایی هستند.

پروین بولدان، ریاست مشترک حزب دمکراتیک خلق‌ها دیروز در میان نمایندگان حزبش اعلام کرد “آ.ک.پ” و “م.ه.پ” قصد دارند از خفقان موجود به نفع خود استفاده کنند. او با این وجود اعلام کرد ه.د.پ آماده است ائتلاف فاشیستی حاکم را در صندوق رأی‌گیری دفن کند.

حزب جمهوری‌خواه خلق، ج.ه.پ نیز برای شرکت در انتخابات زودهنگام اعلام آمادگی کرد با اینحال گفت یکی از اهداف باغچلی این است که “اییی پارتی” یا همان “حزب خوب” که اخیرا از م.ه.پ منشعب شده است نتواند در انتخابات شرکت کند. اگر انتخابات چهار روز دیرتر یعنی ۲۸ ژوئن برگزار می‌شد، حزب خوب به رهبری مرال آکشنر هم می‌توانست در انتخابات شرکت کند.

اوضاع بغرنج داخلی در ترکیه در حالیست که یوهانس هان، کمیسر توسعه اتحادیه اروپا در استراسبورگ به خبرنگاران گفت اعضای اتحادیه اروپا در واکنش به پسرفت‌های جدی ترکیه در زمینه حاکمیت قانون تصمیم گرفته‌اند، فصل دیگری از گفت‌وگوها برای پیوستن ترکیه به این اتحادیه را باز نکنند. او خواستار پایان وضعیت فوق‌العاده و لغو هر چه سریع‌تر اختیارات ویژه رجب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه شد.

همچنین طبق اخبار رسیده به خیابان صلاح الدین دمیرتاش رهبر زندانی حزب دموکراتیک خلقها نیز در نامەای از زندان احتمال نامزدی اش را در انتخابات ریاست جمهوری ترکیە اعلام کرد. این انتخابات زود هنگام همراە با انخابات پارلمانی بە دستور اردوغان روز ۳ تیرماە برگزار خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.