رویکرد حکومتی-کاپیتالیستی ژورنالیسم مسلط در ارتباط با زندانیان سیاسی

390

تلویزیون بخش فارسی بی‌بی‌سی مرزهای وقاحت را جابجا کرده است. این رسانه که بطور کلی بایکوت کردن خبرهای کردستان را در دستور کارش قرار داده است با تاخیر و بعد از چندین ساعت از انتشار خبر انتقال رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کورد به قرنطینه زندان سنندج جهت اجرای حکم اعدام، خبری را منتشر کرده است با تیتر زیر:

عفو بین‌الملل خواستار توقف اعدام مرد کرد ایرانی در روز پنجشنبه شد

در ظاهر این تیتر برای کسانی که به طور حرفه‌ای فعالیت‌ روزنامه‌نگاری را دنبال نمی‌کنند بدون نقص است و ازقضا هم خوشحال که رسانه‌ای مثل بی‌بی‌سی این خبر را پوشش داده است. اما واقعیت امر چیز دیگریست؛ این تیتر پر از اشکال است.

مورد اول
: “این مرد کرد ایرانی” اسم و شناسه‌ای  دارد و اسمش رامین حسین‌پناهی، زندانی سیاسی کورد است که در جریان درگیری با قرارگاه حمزه سپاه پاسداران در منطقه شالمان سنندج دستگیر شد و بیش از ۲۰۰ روز را در انفرادی و در زیر بدترین شکنجه‌ها بسر برده است، اصرار کارمندان این رسانه برای تقلیل دادن جایگاه یک زندانی سیاسی به “مرد کورد ایرانی” قابل توجه است.

مورد دوم:  اطلاق جمله ” مرد کرد ایرانی” نیز اشکال دارد در کار حرفه‌ای روزنامه‌نگاری معمولا از شهروند(فارغ از جنسیت) استفاده می‌کنند و درستش این بود که شهروند کورد ایرانی نوشته شود. اشکال بعدی این قسمت از تیتر بی‌بی‌سی ذهنیت جنسیت زده حقوق بشر کاپیتالیستی است که کاملا نمایان است و تنها مختص ایران و بی‌بی‌سی فارسی نیست.

مورد سوم: این رسانه با تکیه بر اخبار و اطلاعیه‌های دستگاه‌های قضایی ایران رامین حسین‌پناهی را بعنوان یک تروریست می‌شناسد و به همین دلیل از بکار بردن واژه “زندانی سیاسی” در این خبر خودداری کرده است تا به طور غیر مستقیم به مخاطبانش القا کند که حکم در نظر گرفته شده برای رامین حسین‌پناهی درست و بجا است.  این در حالی که حسین احمدی‌نیاز وکیل رامین حسین‌پناهی اعلام کرده است که حکم صادره برای موکلش نادرست است زیرا اتهاماتی که با عنوان حمل اسحله به موکلش وارد کرده‌اند نه ثابت شده و نه ادله‌ای برای اثباتش ارائه شده است.

خیلی از روزنامه‌نگاران(اگر بشود روزنامه‌نگار نامیدشان) بی‌بی‌سی فارسی در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران از طریق احزاب کورد بود که توانستند از مرزهای ایران خارج شوند، دست بر قضا خیلی‌هایشان خاطرات شیرینی از اربیل و سلیمانیه دارند. بنابراین انتظار می‌رفت که  در مواردی این چنینی اگر کمکی نمی‌کنند حداقل بی‌طرفی اختیار کنند.

در چند سال گذشته برای چندمین بار است که تیترهای مغرضانه تلویزیون بخش فارسی بی‌بی‌سی در ارتباط با زندانیان سیاسی و خصوصا زندانیان سیاسی کورد مورد اعتراض کنشگران سیاسی و مدنی در ایران قرار می‌گیرد. البته گویا این شیوه از کار کردن در بی‌بی‌سی فارسی تبدیل به یک اصل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.