خشنونت سیستماتیک در ژانری بنام ناموس

xiaban-خیابان-قتل-ناموسی-زنان
364

چند روز پیش جسد زن‌جوانی به نام شهناز در منطقه ی (بێستان) مابین شهرهای اربیل و سلیمانیه ی واقع در باشور کوردستان (کوردستان عراق) پیدا شد. خبرها حاکی از آن بودند که چندی پیش نامبرده با همسرش آرام اختلاف داشته و برادر شهناز که از این جریان مطلع میشود کمر به قتل شوهر خواهرش که گویا عمو زاده هم بودند بسته و وی را به ضرب گلوله ای به قتل می رسانند.

همراه با شهناز و پدرش از هولیر به طرف سلیمانیه میروند؛ اما خانواده ی آرام دست بر نداشته و دنبالشان راهی سلیمانیه میشوند. در راه اربیل – سلیمانیه پدر و برادر شهناز برای آنکه بی گناه جلوه نمایند، با نقشه ایی شوم پس از قتل آرام، با گلوله به سر شهناز شلیک کرده و او را نیز به قتل می رسانند. مقتولین دارای دوفرزند پسر ۶ ساله و یک دختر ۲ ساله می باشند. هنوز از قاتلین خبری در دست نیست.

در سرتاسر جهان خشنونت و آزار زنان با چهره های گوناگون رویت می‌شود. در جوامع سرمایه داری خشونت بر زنان به شکلی از ابژه انگارانه از زنان در تجارت و بازرگانی را در قالب صنعت مد و سینما عرضه می‌شود. اما در جوامع سنتی تر زنان اغلب با شکل دیگری از خشونت  روبه رو میشوند که بیشتر تکیه بر  آمیزهای دینی و مذهبی دارد و نیز بر اینکه زن موجودی ضعیف و از لحاظ عقلانی به مراتب پایینتر از مردان و از این حیث نیازمند به سرپرست (آقا بالاسر) بوده و از همه مهمتر جز اموال مرد به شمار میرود.

در این گونه جوامع زنان هیچ حقی نسبت به جان و مال زندگی خود نداشته و بسیار راحت توسط مردان تسخیر و فروخته می‌شوند. در شرایطی که زنان رفتاری خارج ازچارچوب و موازین تعیین شده از سوی جوامع مردسالار و سنتی داشته باشند به عنوان گناه و جرم دیده شده و مجازات به شلاق، سنگسار و قتل خواهند شد.

متاسفانه از این دست جوامع در خاورمیانه به وفور دیده میشود  و جوامع کردستانی نیز از این قاعده  مستثنا نیستند.

شرف، غیرت، ناموس و تعاریفی نظیر اینها در بین خانوادهای کورد چنان ریشه دوانده که فراموش میکنند  کسی که بنام ناموس کشته می شود  همان دختر شیرین و کوچکی بود که با شنیدن صدای پای پدر از شوق دیدار به جست و خیز بر میخاست.

واقعاً چرا دختر کوچک خانه تبدیل به دختری شد مورد نفرت برادر، پدر، عمو  دایی و… متاسفانه این روند در باشور یا اقلیم کردستان (کردستان واقع در عراق) به نام قتلهای ناموسی چهره و تاثیراتی زشت از خود برجای گذاشته و مرد سالاران تحت لوای “زن، ناموس مرد است” در کمال وقاحت و بدون ترس از قانون دست به اقدامات وحشیانه ای همچون قتل زنان می زنند.

همچنین آمارهای زیادی دال بر خودکشی روز افزون زنان و قتلهای ناموسی وجود دارد. خودکشی هایی که صحت و سقم آنها در هاله ای از ابهام است، چرا که احتمال می‌رود تعداد بسیاری از آمار خودکشی زنان ور واقع قتل‌های ناموسی ای باشد که برای فرار قاتل از چنگ قانون به مانند “خودکشی” ثبت می‌گردد.

با توجه به سیستم ضعیف و ناکار آمد اقلیم کردستان و جود خلأهای قانونی و نبود مجازات سنگین برای مردان قاتل و زن آزار، راه را برای جامعه ی مردسالاران هموار کرده و همانگونه که ذکر شد آمیزه های دینی و مذهبی از سویی و نبود دیدگاه برابر انگارانه ی زن و مرد در کنار هم و عدم پرورش ذهنیت پسران به برابری جنسیتی  و بلعکس  پروردن دیدگاه زن ستیزی  و جنس دومی و سومی زنان در خانواده ها حق کشتن زنان بدست مردان را مسلم کرده و به نام ناموس حق حیات یک انسان، یک روح  با خاک دفن می‌شود.

باشد که روزی روح زنان مدفون در قعر تاریخ تمدن پنج هزار ساله مردسالار در هیبت جنبش زنان آزادی خواه قیام کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.