گوشه هایی از جنایات ملاحسنی در حق ملت کورد

Xiaban-خیابان-ملاحسنی-قارنا-مهاباد
412

امام جمعه ی ارومیه ملاحسنی که به شدت مخالف ملت کورد بود در بسیاری از توطئه ها، جنایات و کشتار کوردستان دست داشته که دراینجا به دو مورد حائز اهمیت آن پرداخته خواهد شد

۱. اعدام ۵۹ نفر از مردم شهر مهاباد
۲. جنایات فجیع مردم روستای قارنا

در دوازدهم خرداد ماه سال ۱۳۶۲ در یک فقره اعلامیه که توسط فرماندار وقت شهر مهاباد جلایی پور که در سطح شهر پخش شده بود اسامی ۵۹ نفر از شهروندان مهابادی و براساس اعلامیه مذکور، به دلیل وابستگی به گروهای ضدانقلاب، محکوم به اعدام شده بودند. اتهاماتی که هیچ گاه و درهیچ دادگاه عادلانه ای ثابت نشد. چند نفر از آنان‌ در دبیرستانهای مهاباد تحصیل می کردند یکی از آنان‌ دانش آموز کلاس دوم دبیرستان ابن سینا در مهاباد بود. این ۵۹ نفر در یک دادگاه فرمایشی چند دقیقه‌ای در شهر تبریز به اعدام محکوم شدند.

جنایات فجیع مردم قارنا
جنگ سال ۱۳۵۸ در نقده که با عاملیت و آمریت کسانی چون ملاحسنی به وقوع پیوست سرآغاز در گیرهایی شد که اکنون نیز آثار آن محرز می‌باشد. جنگ نقده و جنایات بی شمار ملاحسنی و مراد قطاری آذری زبان در کوردستان، جنگ میان آذری و کورد نبود؛ بلکه نزاعی از سوی حکومت اسلامی بود. با وجود همه ی جنایات و معجوناتی چون ملاحسنی در کوردستان، نیروهای دمکراتیک جنبش کوردستان هیچ گاه اقدام به مقابل به مثل علیه مردم آذری نکردند.

شرح جنایت: ساعت یک بعد ازظهر ۱۱ شهریور ۱۳۵۸ دریک یورش سه ساعته به روستای قارنا طبق گفته های اهالی روستا ۶۸ نفر به طور فجیعی به قتل رسیدند.
۱۰۰ نفر به همراه شخصی به اسم قادری به خانه ها هجوم برده‌ و هرکسی را دم دستشان یافتند کشته و یا سر بریدند. روحانی روستا با یک جلد قرآن نزد انها رفت و قسم خورد که مردم ده هیچ تقصیری در واقعه ی ۱۰ شهریور ندارند. در پاسخ اما واکنش مهاجمین قتل فوری روحانی روستا بود که وی را توأمان سربریده و با خود بردند. زنی که دو فرزند ۱۵ و ۱۸ ساله اش را در این کشتار ازدست داد می گوید: “آنان‌ به هیچکس رحم نکردند. این همه بی رحمی را ما هیچ جا ندیده بودیم. آنان‌ که زنده ماندند یا در ده نبودند یا خود را مخفی کرده بودند.” پیرمردی میگوید: “بعضی ها را با تفنگ کشتتد، بعضی را با چاقو و یا با کارد سربریدند. بعضی ها را هم مخصوصاً کودکان را زیر لگد و پوتین خفه کردند.” سید احمد که ۹ نفر از اعضای خانواده اش را از دست داده بود در باره ی چگونگی زنده ماندن خود چنین می‌گوید:” من آنروز در نقده نبودم و غروب وقتی وارد قارنا شدم جهنم را جلوی چشم خود دیدم.”

بر اساس قوانین بین الملل، ژینوساید یا نسل کشی اقدامی است که هر نوع کشتار دسته جمعی، قومی، مذهبی، اخلاقی را دربرگرفته که نیز تلاش برای از بین بردن زبان و فرهنگ یک گروه باهدف مذکور را دارا باشند. بدین ترتیب و با توجه به این ماده، کشتار قارنا، ژینوساید حکومت مرکزی علیه ملت کورد می‌باشد.
در همین راستا (چاک) روز ۱۱ شهریور مصادف با ۲ سپتامبر را به عنوان روز ژینوساید ملت کورد در کوردستان ایران نام گذاری کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.