لیلا گُوون و پیروزی زندانیان اعتصابی

253

می‌گویند: :”تا بوده همین بوده”، “سگ زرد برادر شغال است”، “سیاست پدر و مادر ندارد” تمام این ضرب‌المثل‌ها و جملات  می‌خواهد ما را متقاعد کند که فساد سیاستمداران اجتناب ناپذیر است و ما هیچ حق انتخابی نداریم. ما محکوم به تحمل کردن هستیم به خاطر این که اگر گروه دیگری را هم بر سر کار بیاوریم وضع بر همین منوال خواهد بود. مدیران و رهبران سیاسی دزدی خواهند کرد و برای ما چیزی تغییر نخواهد کرد.

گزارش زیر نمونه‌ای از تلاش‌های یک سیاستمدار متعهد است. نماینده مجلسی که به جای چپاول و دزدی دست به اعتصاب غذای نامحدود زد تا به هدفش برسد.

لیلی گُووِن نماینده‌ی مجلس و عضو حزب دموکراتیک خلقها، حزبی که حاصل ائتلاف احزاب و گروه‌های چپگرا، کرد و مترقی است و از دو ماه پیش دست به اعتصاب غذا زده بود. او یک سال است که در زندان است، جرم او نوشتن در مورد اشغال عفرین، شهر کردنشین در شمال سوریه، توسط ارتش ترکیه است.

لیلی گوون در جلسه دادگاه خود که شصت روز پیش در شهر دیاربکر برگزار شد، اعتصاب غذای خود را اعلام کرد. او در جلسه دادگاه که در اینترنت به طور زنده پخش می شد اعلام کرد که عبدالله اوجالان رهبر کُرد محبوس یک شخصیت کلیدی در هر مذاکره صلحی برای یافتن راه‌حلی برای مسئله کرد است. در طول سه سال گذشته دولت ترکیه برای اوجالان محدودیت‌های جدیدی وضع کرده و امکان ملاقات وکلا و اعضای خانواده با او را سلب کرده بود. لیلی گوون در اعتراض به زندان انفرادی و بدون ملاقات اوجالان گفت: “ایزوله کردن زندانی جنایت علیه بشریت است، هیچ فرقی نمی‌کند که زندانی چه اتهامی داشته باشد، این کار جرم است.”

گوون در این جلسه اعلام کرد: لذا “من از امروز یک اعتصاب غذای نامحدود و بدون وقفه را آغاز می‌کنم.”

گوون سلب حق ملاقات عبدالله اوجالان را به عنوان دلیل اعتصاب غذای خود ذکر کرده است. کمی پیش از به شکست انجامیدن مذاکرات صلح کردها و دولت ترکیه حق ملاقات اوجالان سلب شده است. از سال ۲۰۱۵ میلادی که او ملاقاتی با دو تن از نمایندگان مجلس و اعضای حزب دموکراتیک خلقها داشت به مدت یک و نیم سال او هیچ بازدید کننده‌ای نداشت. در سال ۲۰۱۶ برادر او پس از یک اعتصاب غذا توسط زندانیان توانست با او دیدار کند.

در سال ۲۰۱۶ گروهی پنجاه نفره دست به اعتصاب غذا زدند و خواستار شکسته شدن تصمیم دولت ترکیه شدند. این گروه در مورد وضعیت سلامت اوجالان ابراز نگرانی کرده بودند و به همین دلیل دست به اعتصاب غذا زدند. پس از پافشاری این گروه محمد اوجالان برادر او توانست در روز عید قربان با او دیدار کند و هواداران بالاخره اعتصاب غذای خود را شکستند. در این روز محمد پیام برادرش را برای مخاطبان خواند.

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی در ترکیه کاری معمول است. زندانیان معمولاً از پذیرفتن غذا امنتناع می کنند ولی مقادیری آب، چایی، شکر، نمک و مولتی ویتامین مصرف می‌کنند تا مدت اعتصاب خود را افزایش دهند و فشار بیشتری به دولت وارد کنند. معمولاً زندانیانی که به حزب کارگران کردستان موسوم به پ.ک.ک ربط دارند خواسته‌هایشان به وضعیت رهبر این جریان سیاسی یعنی اوجالان مربوط است. در اعتصاب غذای بزرگ سال ۲۰۱۲ اعتصابیون خواستار بهبود وضعیت زندان اوجالان شده بودند. اعتصاب غذا پس از ۶۸ روز پس از دریافت پیام اوجالان و محقق شدن خواسته‌ها شکسته شد.

اعتصاب غذای گوون موجی از حمایت‌ها را به شکل دست زدن به اعتصاب غذا توسط شخصیت‌های دیگر را برانگیخت. اعتصاب غذاهای کوتاه برای نشان دادن حمایت از گوون در دفاتر حزب دموکراتیک خلقها در شهرهای دیگر به راه افتاد. پلیس به دفتر این حزب در شهر دیاربکر – بزرگترین شهر کردنشین ترکیه- باتمان و وان حمله برد و ده‌ها نفر را دستگیر کرد. سرکوب‌ها و حملات به دفاتر حزب نتوانست جلوی اعتصاب را بگیرد و در مرحله بعد زندانیان به اعتصاب غذا پیوستند. در این مدت صد زندانی از داخل زندان در حمایت از گوون و خواسته‌هایش دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

پس از این که اعتصاب غذای گوون از مرز دو ماه گذشت، نگرانی از مرگ او و به وجود آمدن یک رسوایی سیاسی برای ترکیه انجمن وکلای دیاربکر را به واکنش واداشت. جهان آیدین در مورد خطر پیوستن تعداد بیشتری از زندانیان به اعتصاب غذا گفت: ”خواست اعتصابیون حق ملاقات اوجالان است و این یک تقاضای قانونی است.“

براساس گزارش حزب دموکراتیک خلقها حال خانم گوون در شصت و ششمین روز اعتصاب غذا وخیم و نگران کننده گزارش شده بود.

پیروزی اعتصاب غذا

پس از بیست و هشت ماه برادر اوجالان توانست با او دیدار کند. او می‌گوید حال اوجالان در زندان خوب است. دولت مجبور شد خواسته این نماینده مجلس و صد و پنجاه زندانی سیاسی دیگر را بپذیرد.

منبع گزارش المانیتور

زانیار رامین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.