از اعتصاب زندانیان سیاسی ترکیه در زندان‌های این کشور دفاع کرده و خواهان آزادی فوری همگی آن‌ها هستیم!

228

دولت ترکیه و در راس آن رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور، به‌شدت جنبش‌های سیاسی – اجتماعی، مردم کرد و سایر مردم تحت ستم این کشور، روزنامه‌نگاران، فعالین سیاسی مخالف را شدیداً سرکوب می‌کند و همواره به کردستان سوریه و عراق و مردم کردستان ترکیه حمله می‌کند. روزی نیست که خبر دستگیری مخالفین توسط پلیس ترکیه در رسانه‌ها اعلام نشود. اکنون زندان‌های ترکیه پر از زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران و حتی نمایندگان پارلمان است.

اردوغان هر روز ادعا می‌کند که به روژآوا حمله خواهد کرد و ارتش این کشور از سال گذشته، کانتون عفرین در روژآوا را به اشغال نظامی خود درآورده و گروه‌های مسلح طرفدار خود در جنگ داخلی سوریه را در آن‌جا مستقرکرده است. اردوغان هر روز تهدید می‌کند که حزب کارگران کردستان‌(پ.ک.ک) را نابود خواهد کرد و در بمباران‌های پی‌در‌پی مقرها این حزب در کردستان عراق و کوه‌های قندیل، روستاهای این منطقه را نیز بمباران کرده و مردم بی‌گناه را می‌کشد.

بیست سال است که عبدالله اوجالان رهبر پ.ک.ک و چهره محبوب مردم کرد و سایر خلق‌های آزادی‌خواه منطقه را در زندان امرالی در زیرشکنجه‌های روانی و جسمی قرار داده است. در سه سال اخیر، تمام ملاقات‌های اوجالان با خانواده و وکلایش را قطع کرده‌اند تا این که اخیراً در اثر فشار افکار عمومی واعتصاب غذای زندانیان سیاسی و حامیان آن‌ها در کشورهای مختلف جهان، دولت ترکیه مجبور شد ملاقاتی به خانواده‌اش بدهد. اما قویه قضاییه ترکیه، هم‌چنان از ملاقات وکلای اوجالان جلوگیری می‌کند. در حالی که طبق قوانین ترکیه، هر زندانی حق دارد با خانواده و وکلایش ملاقات داشته باشد.

متاسفانه سازمان ملل و دولت‌های غربی در این مورد سکوت کرده‌اند و به این اشغال‌گری و تجاوزگری و جنگ دولت ترکیه و نقض روزانه حقوق بشر در این کشور اعتراض جدی نمی‌کنند.

چند روز پیش دادگاه حقوق بشر اروپا در مورد مقاومت جزیر شمال کردستان حکم خود را صادر کرد. ۱۳۷ کردستانی در شهر جزیر کردستان ترکیه، زنده در زیر‌زمین‌های وحشت به آتش کشیده شدند. چنین قتل‌عامی یک جنایت آشکار علیه بشریت است. اما با این وجود، دادگاه حقوق بشراروپا، مدعی است که «هنوز پیگیری حقوقی پرونده در ترکیه به پایان نرسیده است» و شکایت حامیان مردم کرد را رد کرده است.

در حالی که ۱۴ کردستانی حدود ۶۰ روز است که درمقابل ساختمان کمیته منع شکنجه اروپا در استراسبورگ دست به اعتصاب غذا زده‌اند؛ اما هنوز عکس‌العملی از سوی نهادهای بین‌المللی و شورای اروپا ندیده‌اند. این انسان‌ها و هم‌چنین در زندان‌های ترکیه و سایر کشورها با اراده آزاد خویش دست به مقاومت زده‌اند و خواهان رفع حصر از اوجالان هستند.

تعداد اعتصاب‌کنندگان در زندان‌های ترکیه به بیش از ۳۰۰ نفر رسیده و اعتصاب آن‌ها وارد ۵۷مین روز شده است. روشن است که اعتصاب غذا درزندان‌ها، برای زندانیان کار آسانی نیست.

لیلا گووَن رییس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک و نماینده پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها است که سال گذشته زندانی شد و پس از اعتصاب غذا و رو به وخاومت گذاشتن حال وی، آزاد شده است؛ اما هم‌چنان به مقاومت و مبارزه خود ادامه می‌دهد. گووَن ظهر روز چهارشنبه ۱۳ فوریه ۲۰۱۹، پس از انتقال به بیمارستان در ۹۸مین روز اعتصاب غذای نامحدود اعلام کرد که درمان را نمی‌پذیرد. گوون اعلام کرده است که تا رفع حصر از عبدالله اوجالان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

مسلما عامل همه این وقایع و هر اتفاقی برای لیلاگوون و سایر زندانیان سیاسی در حال اعتصاب غذا در زندان‌های ترکیه که خواهان رفع حصر از عبدالله اوجالان هستند شخص رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه است!

ما از هرگونه اعتراض و اعتصاب و مقاومت عادلانه وبر حق لیلا گوون و سایر زندانیان سیاسی ترکیه و هم‌چنین حامیان آن‌ها در سطح بین‌المللی، قاطعانه دفاع می‌کنیم و با محکوم کردن اعمال و سیاسی‌های غیرانسانی دولت ترکیه و اردوغان، خواهان آزادی عبدالله اوجالان و سایر زندانیان سیاسی از زندان‌های ترکیه هستیم.

کمیته همبستگی کارگران ایران و سوئد

Iransk-svenskaarbetarsolidaritetskommittén

isask@comhem.se

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.