فارنهایت ۴۵۱ تاریخ چپ ایران

233

نویسنده: مهرداد خامنه ای 

ری بردبری در سال ۱۹۵۳ رمانی تخیلی به نگارش درآورد به نام «فارنهایت ۴۵۱». در این رمان از جامعه‌ای می‌نویسد که در آن خواندن کتاب ممنوع است و وظیفه آتش‌نشان‌ها سوزاندن هر نوع کتابی است. فارنهایت ۴۵۱ دمایی است که کاغذ در آن آتش می‌گیرد. تاریخ چپ ایران در دوران کنونی به نظر می‌رسد که به این دما در حال نزدیک شدن است و بسیاری از نقاط آن رو به فراموشی است.

درباره تاریخ چپ ایران به صورت مدون چند کتاب به عنوان منبع موجود است که هر کدام با انگیزه‌ها و‌ موضع‌گیری‌های نگارندگان آن به رشته تحریر درآمده است. جدا از معضل کلی تاریخ نگاری علمی در ایران به طور عام، در بحث پرداختن به تاریخ چپ ایران این مسئله بیشتر خودنمایی می‌کند و جای بیشتری برای گمانه‌زنی‌ از خود بروز می‌دهد. اما به نظر نمی‌رسد که مشکل تنها کمبود منابع باشد، بلکه کم‌کاری و اکتفا کردن به آنچه موجود است و در انتظار آن‌چیز بهتری که قرار است در آینده نگاشته شود خود بخشی از معضل است.

آنان که قدری دقیق‌تر با تاریخ مبارزاتی چپ آشنایی دارند به خوبی آگاهند که مبارزان چپ حتی در سخت‌ترین شرایط اختناق و در جریان جنگ تن به تن با پاسداران سیاهی دست از انتشار افکار و نظرات خود برنداشتند و بخش انتشارات تشکیلات سازمانی نیروهای چپ همچون قلبی تپنده به انعکاس نظرات و خون‌رسانی مشغول بوده است.
چه خون‌ها که برای پاسداری و حفاظت از بخش انتشارات ریخته نشده است تا با چاپ و نشر یک خبرنامه یا چند اعلامیه درحالی که همرزمان یکی پس از دیگری بر زمین می‌افتادند، همچنان حیات آن تشکیلات را فریاد کنند.
تاریخ واقعی چپ در لحظه به لحظه این جانفشانی‌ها نهفته است.
آنها که کنجکاو این تاریخ هستند در هر برگ اعلامیه‌ها، روزنامه‌ها و ارگان‌های رسمی، متون تئوریک، مصاحبه‌ها و هر آنچه از این سازمان‌ها باقی‌مانده است می‌توانند تاریخ چپ را بصورت دست اول جستجو کنند. در هر موضع‌گیری رسمی در برابر وقایعی که پیش روی نیروهای چپ در اجتماع ما بوده است تاریخ واقعی آن دوران نهفته است.

امروز با تلاش بسیار فعالان چپ از جریانات مختلف این اسناد و مدارک به آسانی در اختیار عموم قرار دارد و شاهدی است بر آنچه گذشته است. این تاریخ واقعی چپ ایران است.

در کتاب بردبری گروهی برای پاسداری از کتاب‌ها که هر آن در معرض نابودی قرار دارند تصمیم به از بر کردن آنها می‌گیرند و کلمه به کلمه و سینه به سینه آنها را به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند.
حال که مخدوش کردن تاریخ چپ با جدیت در دستور کار بسیاری قرار گرفته است، بر نیروهای چپ است که همچون قهرمانان کتاب فارنهایت ۴۵۱ کلمه به کلمه تاریخ واقعی چپ را از بر کرده و به نسل‌های آینده منتقل کنند و در این راه پر واضح است که در هر برگ این تاریخ هر فرد جوینده خود بسیار خواهد آموخت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.